Dalam landskap perniagaan yang berubah dengan pesat dan sangat kompetitif hari ini, adalah penting bagi pelabur dan peminat industri untuk menganalisis syarikat dengan teliti. Dalam artikel ini, kami akan melakukan perbandingan industri yang komprehensif, menilai NVIDIA (NASDAQ: NVDA) berbanding pesaing utamanya dalam industri Peralatan Semikonduktor & Semikonduktor. Dengan mengkaji metrik kewangan utama, kedudukan pasaran, dan prospek pertumbuhan, kami berhasrat untuk memberikan pandangan berharga untuk pelabur dan memberi penerangan mengenai prestasi syarikat dalam industri.
Nvidia adalah pemaju terkemuka unit pemprosesan grafik. Secara tradisinya, GPU digunakan untuk meningkatkan pengalaman pada platform pengkomputeran, terutama dalam aplikasi permainan pada PC. Kes penggunaan GPU sejak itu muncul sebagai semikonduktor penting yang digunakan dalam kecerdasan buatan untuk menjalankan model bahasa yang besar. Nvidia bukan sahaja menawarkan GPU AI, tetapi juga platform perisian, Cuda, yang digunakan untuk pembangunan dan latihan model AI. Nvidia juga mengembangkan penyelesaian rangkaian pusat datanya, membantu mengikat GPU bersama-sama untuk menangani beban kerja yang kompleks.
| Syarikat | P/E | P/B | P/S | ROE | EBITDA (dalam berbilion) | Keuntungan kasar (dalam berbilion) | Pertumbuhan Pendapatan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NVIDIA Corp | 28.82 | 24.04 | 18.36 | 28.12% | $72.86 | $72.14 | 105.85% |
| Broadcom Inc. | 61.82 | 20.16 | 24.02 | 11.11% | $13.07 | $15.41 | 47.87% |
| Teknologi Micron Inc | 21.14 | 10.49 | 11.80 | 32.62% | $35.58 | $35.06 | 345.72% |
| Peranti Mikro Lanjutan Inc | 121.60 | 11.58 | 19.04 | 3.49% | $3.35 | $6.2 | 50.11% |
| Texas Instruments Inc | 40.51 | 13.52 | 12.53 | 11.32% | $2.95 | $3.35 | 22.82% |
| Teknologi Marvell Inc | 79.95 | 11.71 | 22.66 | 0.21% | $0.66 | $1.26 | 27.57% |
| Peranti Analog Inc | 44.48 | 5.41 | 13.25 | 3.98% | $2.13 | $2.71 | 39.63% |
| Qualcomm Inc | 18.83 | 6.36 | 4.02 | 7.29% | $3.04 | $5.28 | -4.03% |
| Sistem Kuasa Monolitik Inc | 799.9 | 16.54 | 19.60 | 6.8% | $0.32 | $0.54 | 47.56% |
| Semikonduktor NXP NV | 19.27 | 5 | 4.35 | 6.87% | $1.27 | $2.0 | 19.48% |
| Holding Kumpulan Teknologi Credo Ltd | 95.71 | 21.88 | 33.87 | 8.64% | $0.17 | $0.3 | 157.02% |
| Teknologi Microchip Inc | 111.01 | 6.35 | 8.08 | 3.14% | $0.49 | $0.94 | 38.05% |
| ON Semikonduktor Corp | 48.89 | 4.03 | 4.87 | 3.12% | $0.43 | $0.62 | 9.18% |
| GLOBALFOUNDRIES Inc | 36.20 | 2.15 | 3.73 | 1.41% | $0.48 | $0.51 | 5.81% |
| Menara Semikonduktor Ltd | 86.98 | 8.06 | 14.69 | 2.99% | $0.17 | $0.14 | 23.66% |
| First Solar Inc | 12.95 | 2.19 | 4.21 | 4.18% | $0.61 | $0.61 | -3.73% |
| Penyelesaian Teknologi MACOM Holdings Inc | 88.26 | 13.74 | 18.28 | 6.81% | $0.14 | $0.2 | 35.77% |
| Purata | 60.47 | 9.95 | 13.69 | 7.12% | $4.05 | $4.7 | 53.91% |
Apabila menganalisis NVIDIA, trend berikut menjadi jelas:
Nisbah Harga kepada Pendapatan 28.82 jauh di bawah purata industri sebanyak 0.48x menunjukkan penilaian rendah. Ini boleh menjadikan saham menarik bagi mereka yang mencari pertumbuhan.
Ia boleh didagangkan pada premium berhubung dengan nilai bukunya, seperti yang ditunjukkan oleh nisbah Harga kepada Buku 24.04 yang melebihi purata industri sebanyak 2. 42x.
Nisbah Harga kepada Jualan 18.36, iaitu 1.34x purata industri, menunjukkan saham berpotensi dinilai terlalu tinggi berhubung dengan prestasi jualannya berbanding dengan rakan sebayanya.
Dengan Pulangan Ekuiti (ROE) 28.12% iaitu 21.0% melebihi purata industri, nampaknya syarikat itu menunjukkan penggunaan ekuiti yang cekap untuk menjana keuntungan.
Syarikat ini mempunyai Pendapatan Sebelum Faedah, Cukai, Susut nilai, dan Pelunasan (EBITDA) yang lebih tinggi sebanyak $72.86 Bilion, yang 17.99x melebihi purata industri, menunjukkan keuntungan yang lebih kuat dan penjanaan aliran tunai yang kukuh.
Keuntungan kasar $72.14 Bilion adalah 15.35x melebihi industri, menonjolkan keuntungan yang lebih kuat dan pendapatan yang lebih tinggi dari operasi terasnya.
Pertumbuhan pendapatan syarikat sebanyak 105.85% jauh lebih tinggi berbanding purata industri sebanyak 53.91%, mempamerkan prestasi jualan yang luar biasa dan permintaan yang kuat untuk produk atau perkhidmatannya.

Nisbah hutang-ke-ekuiti (D/E) menilai sejauh mana syarikat bergantung pada dana yang dipinjam berbanding ekuiti.
Mengingat nisbah hutang ke ekuiti dalam perbandingan industri membolehkan penilaian ringkas mengenai kesihatan kewangan dan profil risiko syarikat, membantu dalam membuat keputusan yang tepat.
Dari segi nisbah hutang-ke-ekuiti, NVIDIA dapat dinilai dengan membandingkannya dengan 4 rakan sebaya teratas, menghasilkan pemerhatian berikut:
Apabila mempertimbangkan nisbah hutang ke ekuiti, NVIDIA menunjukkan kedudukan kewangan yang lebih kuat berbanding dengan 4 rakan sebaya teratas.
Ini menunjukkan bahawa syarikat mempunyai keseimbangan yang baik antara hutang dan ekuiti, dengan nisbah hutang-ke-ekuiti yang lebih rendah sebanyak 0.17, yang dapat dilihat sebagai aspek positif oleh pelabur.
Bagi NVIDIA, nisbah PE rendah berbanding rakan sebaya, menunjukkan potensi rendah penilaian. Nisbah PB dan PS yang tinggi menunjukkan sentimen pasaran yang kuat dan gandaan pendapatan. ROE yang tinggi, EBITDA, keuntungan kasar, dan pertumbuhan pendapatan menyerlahkan prestasi kewangan yang kukuh dan prospek pertumbuhan dalam industri.
Artikel ini dihasilkan oleh enjin kandungan automatik Benzinga dan dikaji oleh editor.