Di tengah-tengah persekitaran perniagaan yang pantas dan sangat kompetitif hari ini, sangat penting bagi pelabur dan peminat industri untuk melakukan penilaian syarikat yang komprehensif. Dalam artikel ini, kami akan menyelidiki perbandingan industri yang luas, menilai Broadcom (NASDAQ: AVGO) berbanding pesaing utamanya dalam industri Peralatan Semikonduktor & Semikonduktor. Dengan menganalisis metrik kewangan kritikal, kedudukan pasaran, dan potensi pertumbuhan, objektif kami adalah untuk memberikan pandangan berharga untuk pelabur dan menawarkan pemahaman yang lebih mendalam mengenai prestasi syarikat dalam industri.
Broadcom adalah salah satu syarikat semikonduktor terbesar di dunia dan juga telah berkembang menjadi perisian infrastruktur. Semikonduktornya terutamanya melayani pengkomputeran dan rangkaian, dengan pemecut AI tersuai kini menyumbang sebahagian besar perniagaan. Ia terutamanya pereka tanpa kenangan, tetapi memegang beberapa pembuatan dalaman, seperti untuk penapis resonator akustik pukal filem terbaik yang dijual ke Apple iPhone. Dalam perisian, ia menjual perisian virtualisasi, infrastruktur, dan keselamatan kepada perusahaan besar, institusi kewangan, dan kerajaan. Broadcom adalah produk penyatuan. Perniagaannya adalah gabungan bekas syarikat seperti legasi Broadcom dan Avago Technologies dalam cip, serta VMware, Brocade, CA Technologies, dan Symantec dalam perisian.
| Syarikat | P/E | P/B | P/S | ROE | EBITDA (dalam berbilion) | Keuntungan kasar (dalam berbilion) | Pertumbuhan Pendapatan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Broadcom Inc. | 61.10 | 19.92 | 23.74 | 11.11% | $13.07 | $15.41 | 47.87% |
| NVIDIA Corp | 28.37 | 23.66 | 18.07 | 28.12% | $72.86 | $72.14 | 105.85% |
| Teknologi Micron Inc | 21.61 | 10.72 | 12.07 | 32.62% | $35.58 | $35.06 | 345.72% |
| Peranti Mikro Lanjutan Inc | 116.60 | 11.10 | 18.25 | 3.49% | $3.35 | $6.2 | 50.11% |
| Texas Instruments Inc | 38.72 | 12.92 | 11.98 | 11.32% | $2.95 | $3.35 | 22.82% |
| Teknologi Marvell Inc | 68.37 | 10.01 | 19.37 | 1.68% | $0.77 | $1.46 | 36.55% |
| Qualcomm Inc. | 19.42 | 6.56 | 4.15 | 7.29% | $3.04 | $5.28 | -4.03% |
| Peranti Analog Inc | 42.25 | 5.14 | 12.58 | 3.98% | $2.13 | $2.71 | 39.63% |
| Sistem Kuasa Monolitik Inc | 74.40 | 15.38 | 18.23 | 6.8% | $0.32 | $0.54 | 47.56% |
| Semikonduktor NXP NV | 19.50 | 5.05 | 4.40 | 6.87% | $1.27 | $2.0 | 19.48% |
| Teknologi Microchip Inc | 107 | 6.12 | 7.78 | 3.14% | $0.49 | $0.94 | 38.05% |
| Holding Kumpulan Teknologi Credo Ltd | 65.82 | 15.05 | 23.29 | 8.64% | $0.17 | $0.3 | 157.02% |
| ON Semikonduktor Corp | 47.28 | 3.90 | 4.71 | 3.12% | $0.43 | $0.62 | 9.18% |
| GLOBALFOUNDRIES Inc | 34.35 | 2.04 | 3.54 | 1.41% | $0.48 | $0.51 | 5.81% |
| Menara Semikonduktor Ltd | 81.74 | 7.57 | 13.81 | 2.99% | $0.17 | $0.14 | 23.66% |
| First Solar Inc | 12.49 | 2.11 | 4.06 | 4.18% | $0.61 | $0.61 | -3.73% |
| Penyelesaian Teknologi MACOM Holdings Inc | 82.03 | 12.77 | 16.99 | 6.81% | $0.14 | $0.2 | 35.77% |
| Purata | 53.75 | 9.38 | 12.08 | 8.28% | $7.8 | $8.25 | 58.09% |
Dengan mengkaji Broadcom dengan teliti, kita dapat melihat trend berikut:
Nisbah Harga kepada Pendapatan semasa 61.1 adalah 1.14x lebih tinggi daripada purata industri, menunjukkan harga saham pada tahap premium mengikut sentimen pasaran.
Ia boleh didagangkan pada premium berhubung dengan nilai bukunya, seperti yang ditunjukkan oleh nisbah Harga kepada Buku 19.92 yang melebihi purata industri sebanyak 2. 12x.
Dengan nisbah Harga-Jualan yang agak tinggi sebanyak 23.74, iaitu 1.97x purata industri, saham mungkin dianggap terlalu dinilai berdasarkan prestasi jualan.
Dengan Pulangan Ekuiti (ROE) 11.11% iaitu 2.83% melebihi purata industri, nampaknya syarikat itu menunjukkan penggunaan ekuiti yang cekap untuk menjana keuntungan.
Dengan Pendapatan Sebelum Faedah, Cukai, Susut nilai, dan Pelunasan (EBITDA) yang lebih tinggi sebanyak $13.07 Bilion, yang 1.68x mel ebihi purata industri, syarikat menunjukkan keuntungan yang lebih kuat dan penjanaan aliran tunai yang kukuh.
Dengan keuntungan kasar yang lebih tinggi sebanyak $15.41 B ilion, yang menunjukkan 1.87x melebihi purata industri, syarikat menunjukkan keuntungan yang lebih kuat dan pendapatan yang lebih tinggi dari operasi terasnya.
Pertumbuhan pendapatan syarikat sebanyak 47.87% jauh di bawah purata industri sebanyak 58.09%. Ini menunjukkan potensi perjuangan dalam menjana peningkatan jumlah jualan.

Nisbah hutang-ke-ekuiti (D/E) menilai sejauh mana syarikat bergantung pada dana yang dipinjam berbanding ekuiti.
Mengingat nisbah hutang ke ekuiti dalam perbandingan industri membolehkan penilaian ringkas mengenai kesihatan kewangan dan profil risiko syarikat, membantu dalam membuat keputusan yang tepat.
Dengan menilai Broadcom berbanding 4 rakan sebaya teratasnya dari segi nisbah hutang-ke-ekuiti, pemerhatian berikut timbul:
Broadcom memegang kedudukan pertengahan dari segi nisbah hutang-ke-ekuiti berbanding dengan 4 rakan sebaya teratas.
Ini menunjukkan struktur kewangan yang seimbang dengan tahap hutang yang sederhana dan pergantungan yang sesuai pada pembiayaan ekuiti dengan nisbah hutang-ke-ekuiti 0.74.
Nisbah PE, PB, dan PS yang tinggi dari Broadcom menunjukkan bahawa syarikat itu agak terlalu dinilai berbanding dengan rakan-rakannya dalam industri Peralatan Semikonduktor & Semikonduktor. Sebaliknya, ROE, EBITDA, dan keuntungan kasar Broadcom yang tinggi menunjukkan keuntungan dan kecekapan operasi yang kuat. Walau bagaimanapun, kadar pertumbuhan pendapatan yang rendah mungkin menimbulkan kebimbangan mengenai prestasi masa depan syarikat berbanding pesaing industri.
Artikel ini dihasilkan oleh enjin kandungan automatik Benzinga dan dikaji oleh editor.