Di tengah-tengah persekitaran perniagaan yang pantas dan sangat kompetitif hari ini, menjalankan analisis syarikat yang komprehensif adalah penting bagi pelabur dan peminat industri. Dalam artikel ini, kami akan menyelidiki perbandingan industri yang luas, menilai NVIDIA (NASDAQ: NVDA) berbanding pesaing utamanya dalam industri Peralatan Semikonduktor & Semikonduktor. Dengan menganalisis metrik kewangan kritikal, kedudukan pasaran, dan potensi pertumbuhan, objektif kami adalah untuk memberikan pandangan berharga untuk pelabur dan menawarkan pemahaman yang lebih mendalam mengenai prestasi syarikat dalam industri.
Nvidia adalah pemaju terkemuka unit pemprosesan grafik. Secara tradisinya, GPU digunakan untuk meningkatkan pengalaman pada platform pengkomputeran, terutama dalam aplikasi permainan pada PC. Kes penggunaan GPU sejak itu muncul sebagai semikonduktor penting yang digunakan dalam kecerdasan buatan untuk menjalankan model bahasa yang besar. Nvidia bukan sahaja menawarkan GPU AI, tetapi juga platform perisian, Cuda, yang digunakan untuk pembangunan dan latihan model AI. Nvidia juga mengembangkan penyelesaian rangkaian pusat datanya, membantu mengikat GPU bersama-sama untuk menangani beban kerja yang kompleks.
| Syarikat | P/E | P/B | P/S | ROE | EBITDA (dalam berbilion) | Keuntungan kasar (dalam berbilion) | Pertumbuhan Pendapatan |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NVIDIA Corp | 28.88 | 24.09 | 18.40 | 28.12% | $72.86 | $72.14 | 105.85% |
| Broadcom Inc | 45.56 | 17.05 | 19.58 | 13.97% | $13.07 | $15.41 | 33.37% |
| Teknologi Micron Inc | 21.66 | 10.74 | 12.09 | 32.62% | $35.58 | $35.06 | 345.72% |
| Peranti Mikro Lanjutan Inc | 116.37 | 11.08 | 18.22 | 3.49% | $3.35 | $6.2 | 50.11% |
| Texas Instruments Inc | 38.58 | 12.87 | 11.93 | 11.32% | $2.95 | $3.35 | 22.82% |
| Teknologi Marvell Inc | 69.15 | 10.13 | 19.60 | 1.68% | $0.77 | $1.46 | 36.55% |
| Qualcomm Inc. | 19.27 | 6.51 | 4.11 | 7.29% | $3.04 | $5.28 | -4.03% |
| Peranti Analog Inc | 42.34 | 5.15 | 12.61 | 3.98% | $2.13 | $2.71 | 39.63% |
| Sistem Kuasa Monolitik Inc | 74.05 | 15.31 | 18.14 | 6.8% | $0.32 | $0.54 | 47.56% |
| Semikonduktor NXP NV | 19.20 | 4.98 | 4.33 | 6.87% | $1.27 | $2.0 | 19.48% |
| Teknologi Microchip Inc | 107.51 | 6.15 | 7.82 | 3.14% | $0.49 | $0.94 | 38.05% |
| Holding Kumpulan Teknologi Credo Ltd | 57.81 | 11.31 | 19.68 | 8.64% | $0.17 | $0.3 | 157.02% |
| ON Semikonduktor Corp | 48.14 | 3.97 | 4.80 | 3.12% | $0.43 | $0.62 | 9.18% |
| GLOBALFOUNDRIES Inc | 34.79 | 2.07 | 3.58 | 1.41% | $0.48 | $0.51 | 5.81% |
| Menara Semikonduktor Ltd | 81.56 | 7.56 | 13.78 | 2.99% | $0.17 | $0.14 | 23.66% |
| First Solar Inc | 12.79 | 2.16 | 4.15 | 4.18% | $0.61 | $0.61 | -3.73% |
| Penyelesaian Teknologi MACOM Holdings Inc. | 82.79 | 12.88 | 17.15 | 6.81% | $0.14 | $0.2 | 35.77% |
| Purata | 54.47 | 8.75 | 11.97 | 7.39% | $4.06 | $4.71 | 53.56% |
Dengan menjalankan analisis mendalam NVIDIA, kita dapat mengenal pasti trend berikut:
Nisbah Harga kepada Pendapatan saham sebanyak 28.88 adalah lebih rendah daripada purata industri sebanyak 0.53x, menunjukkan nilai yang berpotensi di mata peserta pasaran.
Nisbah Harga kepada Buku yang meningkat sebanyak 24.09 berbanding purata industri sebanyak 2.75x menunjukkan syarikat mungkin terlalu dinilai berdasarkan nilai bukunya.
Nisbah Harga-Jualan saham yang agak tinggi sebanyak 18.4, melebihi purata industri sebanyak 1.54x, mungkin menunjukkan aspek penilaian berlebihan dari segi prestasi jualan.
Syarikat ini mempunyai Pulangan Ekuiti (ROE) yang lebih tinggi sebanyak 28.12%, iaitu 20.73% melebihi purata industri. Ini menunjukkan penggunaan ekuiti yang cekap untuk menjana keuntungan dan menunjukkan keuntungan dan potensi pertumbuhan.
Syarikat itu menunjukkan Pendapatan Sebelum Faedah, Cukai, Susut nilai, dan Pelunasan (EBITDA) yang lebih tinggi sebanyak $72.86 Bilion, yang 17.95x melebihi purata industri, menunjukkan keuntungan yang lebih kuat dan penjanaan aliran tunai yang kukuh.
Syarikat ini mempunyai keuntungan kasar yang lebih tinggi sebanyak $72.14 Bilion, yang menunjukkan 15.32x melebihi purata industri, menunjukkan keuntungan yang lebih kuat dan pendapatan yang lebih tinggi dari operasi terasnya.
Syarikat ini mengalami pertumbuhan pendapatan yang luar biasa, dengan kadar 105.85%, mengatasi purata industri sebanyak 53.56%.

Nisbah hutang-ke-ekuiti (D/E) menunjukkan bahagian hutang dan ekuiti yang digunakan oleh syarikat untuk membiayai aset dan operasinya.
Mengingat nisbah hutang ke ekuiti dalam perbandingan industri membolehkan penilaian ringkas mengenai kesihatan kewangan dan profil risiko syarikat, membantu dalam membuat keputusan yang tepat.
Apabila membandingkan NVIDIA dengan 4 rakan sebaya teratas berdasarkan nisbah hutang-ke-ekuiti, pandangan berikut dapat dilihat:
Dari segi nisbah hutang ke ekuiti, NVIDIA mempunyai tahap hutang yang lebih rendah berbanding dengan 4 rakan sebaya teratas, menunjukkan kedudukan kewangan yang lebih kuat.
Ini menunjukkan bahawa syarikat kurang bergantung pada pembiayaan hutang dan mempunyai keseimbangan yang lebih baik antara hutang dan ekuiti dengan nisbah hutang ke ekuiti yang lebih rendah sebanyak 0.17.
Bagi NVIDIA, nisbah PE rendah berbanding rakan sebaya, menunjukkan potensi rendah penilaian. Nisbah PB dan PS yang tinggi menunjukkan sentimen pasaran yang kuat dan gandaan pendapatan. ROE yang tinggi, EBITDA, keuntungan kasar, dan pertumbuhan pendapatan menyerlahkan keuntungan dan potensi pertumbuhan yang kuat dalam sektor industri.
Artikel ini dihasilkan oleh enjin kandungan automatik Benzinga dan dikaji oleh editor.